کدام شهر را برای زندگی در کشور ترکیه انتخاب کنیم؟

 

چنانچه قصد خرید ملک یا مهاجرت به کشور ترکیه را دارید، حتما با این سوال مواجه شده‌اید که کدام شهر برای زندگی و سرمایه‌گذاری مناسب‌تر است، در ادامه بصورت دقیق‌تر به این سوال پاسخ داده می شود.

ترکیه کشور بزرگ و در حال توسعه ای است که اگر روند رشد اقتصادی آن از سال ۲۰۱۰ مورد بررسی قرار گیرد این سرعت و توسعه کاملا درک خواهد شد. اما جواب این سوال کاملا به شما و هدفتان از مهاجرت یا خرید ملک در ترکیه وابسته است. بعضی از مردم برای سرمایه گذاری و عده‌ای برای زندگی و همچنین افرادی هم برای هردو حالت تصمیم به خرید ملک در ترکیه می گیرند.

اگر بخواهید به لحاظ سرمایه گذاری اقدام به خرید ملک در ترکیه کنید و همچنین قصد زندگی در ترکیه را داشته باشید، بهترین انتخاب شهر استانبول است، بدین دلیل که شهر استانبول هم از لحاظ رشد قیمت ملک و توسعه شهرسازی رتبه اول را دارد و هم آمارها نشان می دهد که ۶۷ درصد خرید ملک توسط خارجی ها از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ در شهر استانبول به وقوع پیوسته است.

خرید ملک دراستانبول از دونظر حائزاهمیت می باشد؛ از یک سو طبق آمار قیمت ملک سالانه ۱۵ الی ۲۳ درصد رشد یافته و از سوی دیگر اگر قصد راه اندازی کسب و کار، پیدا کردن شغل مناسب و یا تحصیل در استانبول را داشته باشید راحت‌تر از بقیه شهرها ترکیه به هدفتان می رسید، چراکه استانبول قطب قوی گردشگری، کسب و کار و اقتصادی کشور ترکیه محسوب می شود و همچین بهترین مدارس و دانشگاههای معتبر با بالاترین کیفیت آموزشی در این شهر قرار دارند که این امر باعث می شود خرید و فروش و حتی اجاره دادن ملک در استانبول به سهولت انجام پذیرد.

معمولا افرادی که اقدام به خرید ملک در شهرهایی که فقط جنبه تفریحی در ترکیه دارند می کنند، نیازی به شغل یا راه‌اندازی کسب و کار ندارند و رشد سرمایه خیلی برایشان در الویت نیست که این افراد فقط برای تفریح در مدت زمان کوتاه شهرهایی مثل ازمیر، آنتالیا، آلانیا یا کوش آداسی و… را انتخاب می کنند تا بتوانند در ملک خود به تفریحات فصلی بپردازند.

شهر آنکارا به دلیل اینکه پایتخت سیاسی کشور ترکیه است میتواند گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری باشد، اما راه‌اندازی کسب و کار در این شهر شرایط سخت تری دارد. همچنین، رشد قیمت ملک در آنکارا نسبت به استانبول طی سه سال اخیر کمتر بوده و به همین دلیل نظر سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب نکرده است.

شهر استانبول به دلیل داشتن پروازهای متعدد در طول روز به ایران و همچنین حضور شرکت های ایرانی و اروپایی در این شهر، از آن بعنوان شهری ایده ال برای زندگی و کار یاد می شود که در فصول مختلف سال کسب و کار و تفریحات توریستی در آن جریان دارد، بدین منظور به استانبول شهر همیشه بیدار لقب داده‌اند.

در استانبول  بستر کسب وکار  برای تمام اصناف و تخصص ها فراهم است و میتوان با  قدری تلاش مضاعف و برنامه ریزی به اهداف خود در مدت زمان کوتاه دست یافت. همچنین اجاره بها در این شهر تقریبا از ۱۵۰۰ لیر در ماه شروع شده که  نسبت به مناطق و دسترسی ها متغییر است. اگر بخواهید استانبول را با تهران مقایسه کنید؛ به طور مثال با مبلغ ۱ میلیارد تومان در تهران می توان در منطقه پرند، شهریار یا مناطقی خارج از شهر یک آپارتمان معمولی خرید که اجاره آن ماهیانه حدود ۱ میلیون تومان است در حالی که می توانید با همین مبلغ در منطقه متوسط استانبول یک آپارتمان با امکانات کامل نظیر: استخر، سونا، جکوزی، سالن بدنسازی و… خریداری کرده که اجاره آن حدود ۲۵۰۰ لیر در ماه است، به همین جهت میتوانید چندین برابر سرمایه‌گذاری خود نسبت به تهران درآمد حاصله از اجاره داشته باشید.

مقایسه املاک

مقایسه