مناطق بخش آسیایی استانبول (بخش آناتولی استانبول)

 • 3 سال پیش
 • 1
مناطق بخش آسیایی استانبول

مناطق بخش آسیایی استانبول | استانبول به دو بخش آسیایی و اروپایی تقسیم می‌شود. به بخش آسیایی آناتولی نیز می‌گویند. نام گذاری بخش آناتولی استانبول در زمان عثمانی انجام شد و لقب آناتولی یا به قول خود ترک ها “آنادولو” از آن زمان باب شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت بخش آسیایی و اروپایی استانبول این مطلب مطالعه شود. در ادامه به توضیح در مورد محله‌های این بخش بطور کامل پرداخت شده است.

 • منطقۀ کادیکوی (Kadıköy)

مناطق بخش آسیایی استانبول | این منطقه، یکی از قدیمی‌ترین مناطق بخش آسیایی شهر استانبول است، و به دلیل قدمتی که دارد از راه‌های ارتباطی زیادی با دیگر  مناطق استانبول برخوردار است و رفت و آمد را برای ساکنین، و دسترسی برای گردشگران آسان است. قدیمی بودن این منطقه دلیل بر بافت قدیمی نمی‌باشد، در چند سال اخیر پیشرفت‌های چشمگیری داشته و یکی از مناطق معروف استانبول محسوب می‌شود. این منطقه دارای کافه‌ها و رستوران‌های، مساجد، مراکز خرید و … می‌باشد و مساحت کلی آن حدوداً۴۱ کیلومترمربع است.

 

 • منطقۀ آتاشهیر (Ataşehır)

مناطق بخش آسیایی استانبول | همسایگان این منطقه شامل؛ از سمت غرب منطقۀ اسکودار، از سمت شمال با منطقۀ عمرانیه و از سمت شرق با سنجاق تپه می‌باشد. این منطقه از اقتصاد شکوفا و نوآوری‌های بسیاری برخوردار است و مراکز خرید بزرگ، کافه‌ها و رستوران‌ها، مراکز تجاری و تفریحی متعددی در آنجا مشغول به فعالیت هستند. منطقۀ آتاشهیر، از ساختمان‌های مسکونی و برج‌های بسیار بلند برخوردار است که این منطقه را به یکی از لوکس‌ترین مناطق استانبول تبدیل کرده‌اند. این منطقه از امکانات رفاهی بسیار خوبی برخوردار است که این ویژگی سبب محبوبیت زیاد این منطقه شده است. آتاشهیر در همسایگی؛ کادیکوی، اسکودار، سنجاق تپه و مال تپه و عمرانیه قرار دارد. ‌

 

 • منطقۀ اسکودار (Üsküdar)

مناطق بخش آسیایی استانبول | منطقۀ اسکودار را می‌توان به عنوان یکی از پر جمعیت‌ترین مناطق استانبول در بخش آسیایی نام برد. این منطقه در قسمت ساحل شرقی تنگۀ بسفور قرار دارد. اسکودار دارای بافت قدیمی و خانه‌های قدیمی می‌باشد که رو به تنگۀ بسفور و پل بغاز واقع شده‌اند واین منطقه، آثار تاریخی بسیاری دارد. این منطقه، در مرکزیت شهر استانبول واقع شده و دسترسی خوبی به دیگر مناطق دارد. منطقه اسکودار از طریق کشتی‌های مسافر بری به اسم فری به دیگر مناطق بخش آسیایی و بخش اروپایی متصل می‌شود. منطقۀ اسکودار از غرب با تنگۀ بسفور، از شرق باعمرانیه، از شمال با بیکوز، از جنوب شرقی با منطقۀ آتاشهیر و از جنوب با کادیکوی همسایه است، همچنین در ساحل روبه رویی این منطقه محلۀ مشهور امینونو قرار دارد.

 

 • منطقۀ بستانجی یا جاده بستان(Bostancı)

مناطق بخش آسیایی استانبول | این منطقه واقع شده در بخش آسیایی شهر استانبول است و در اطراف خیابان بغداد قرار دارد. منطقه بستانجی در نزدیکی دریا قرار دارد و دارای خانه‌هایی با ویو دریا می‌باشد. املاک این منطقه، اکثراً نوساز هستند و مجتمع‌های چند طبقه درآنجا واقع شده است. پارک دالیان در منطقۀ بستانجی واقع شده و در امتداد خط ساحلی است، همچنین برای ساکنین این منطقه تفرجگاهی بسیار مناسب جهت پیاده روی در امتداد دریای مرمره، می‌باشد.

 

 • منطقۀ جاده بغداد (Bağdat Caddesi)

مناطق بخش آسیایی استانبول | خیابان بغداد، خیابانی در بخش آسیایی شهر استانبول می‌باشد، که یکی از بهترین خیابان‌های خرید در این شهر محسوب می‌شود. این خیابان یکی از لوکس‌ترین و قدیمی‌ترین خیابان‌های استانبول است که در موازات دریای مرمر قرار دارد و مساحت آنجا نیز حدوداً ۱۴کیلومتر است. این خیابان  مملواز مراکز خرید و برندهای مشهور و رستوران‌ها و کافه‌های بسیاری است که سبب شده هر روزه جمعیت زیادی دراین خیابان مشهور و سرزنده مشغول به خرید و تفریح باشند. این خیابان از دو قسمت غرب و شرق به دو منطقۀ مهم استانبول یعنی مال تپه و کادیکوی منتهی می‌شود و اکثر مردم محلی برای خرید به این منطقه می‌آیند.

 

 • منطقۀ عمرانیه (Ümraniye)

مناطق بخش آسیایی استانبول | این منطقه یکی از مناطق بخش آسیایی استانبول می‌باشد که از جمله پر جمعیت‌ترین مناطق استانبول است و از جنوب با منطقۀ آتاشهیر، از شمال با منطقۀ چکمه کوی، از قسمت غرب با منطقۀ اسکودار و از شمال غرب با منطقۀ بی کوز همسایه است. این منطقه از نظر جمعیت ردۀ چهارم را در استانبول دارد و پر جمعیت‌ترین منطقه در بخش آسیایی استانبول است و رشد جمعیت همچنان در حال افزاش است. منطقه عمرانیه نمونه ای از شهرنشینی است که در برخی از قسمت‌های آن روستاها و محله‌ها هنوز پابرجا هستند. اقتصاد در این منطقه بسیار رو به پیشرفت است و شامل؛ صنایع تولیدی پوشاک، محصولات چوبی و قطعات یدکی می‌باشد.

 

 • منطقۀ شیله (Şıle)

مناطق بخش آسیایی استانبول | این منطقه به واسطۀ ساحل وسیعی که دارد بسیار محبوب است که بخشی از آن توسط راه‌های پر پیچ و خم به درون جنگل منتهی می‌شوند. در سمت شرق شیله خیلج های شنی کوچک وجود دارد وقسمت‌های روستایی این منطقه به خوبی حفظ شده‌اند.

 

 • منطقۀ کارتال (Kartal)

مناطق بخش آسیایی استانبول | این منطقه در بخش آسیایی استانبول واقع شده و به سرعت در حالا پیشرفت و توسعه می‌باشد. این منطقه میزبان بسیاری از سرمایه گذاران ترکیه می‌باشد و دارای سیستم حمل و نقل پیشرفته و گسترده‌ای است و این یکی از دلایل محبوبیت آن می‌باشد. این منطقه در بین منظرۀ دریا و جنگل واقع شده و ساختمان‌های مسکونی آنجا از ویو بسیار خوبی برخوردار هستند علاوه بر این پروژه‌های مسکونی واقع شده در منطقۀ کارتال چهرۀ مدرنی به این منطقه داده است. این منطقه در ساحل مرمر و بین مال تپه و پندیک قرار گرفته و با وجود اینکه از مرکز شهر دور است اما جمعیت زیادی در آنجا ساکن هستند.

 

 • منطقۀ مال تپه (Maltepe)

مناطق بخش آسیایی استانبول | مال تپه در همسایگی دریای مرمر از سمت جنوب، منطقۀ کادیکوی از سمت غرب، منطقۀ آتاشهیر از سمت شمال و منطقۀ کارتال از سمت شرق قرار دارد. اتوبان D100 که یکی از مهم‌ترین اتوبان‌های استانبول است از میان این منطقه عبور می‌کند. فصل بهار در این منطقه سرد و بارانی و تابستان نیز گرم و خشک، همچنین فصل پاییز در مال تپه معتدل و بارانی است.

 

 • منطقۀ توزلا (Tuzla)

مناطق بخش آسیایی استانبول | منطقۀ توزلا در بخش آسیایی استانبول واقع شده و بزرگترین کشتی سازی استانبول در این منطقه قرار دارد. خط ساحلی ۱۳ کیلومتری با ارتفاع حدوداً ۳۰ متر از سطح دریا در این منطقه وجود دارد. دانشکده ها و مدارس نظامی در این منطقه واقع گردیده است. این منطقه از سمت شمال غرب با منطقۀ سلطان بی‌لی و جنگل‌های شمال استانبول، از سمت جنوب با دریای مرمره و از سمت غرب با منطقۀ پندیک همسایه است.

 

 • منطقۀ پندیک (Pendik)

مناطق بخش آسیایی استانبول | این منطقه در بخش آسیایی و شرقی ترین ناحیۀ آن واقع شده است. این منطقه ناهموار است و مساحت آن ۲۰۰ کیلومتر می‌باشد که ۹ کیلومتر آن جادۀ ساحلی است. ساحل منطقۀ پندیک از خاک و ماسه پوشیده شده است. هنگام زمستان، از سمت شبه جزیرۀ بالکان باد شدیدی در این منطقه می‌وزد و همچنین آب و هوای دریای سیاه نیز باعث بارانی شدن این منطقه می‌شود. پندیک با دریای مرمره از سمت جنوب، منطقۀ کارتال از سمت غرب، منطقۀ سلطان بی‌لی از غرب و با جنگل های استانبول از شمال همسایه می‌باشد.

بیشتر بخوانید: مناطق بخش اروپایی استانبول

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه