مناطق بخش اروپایی استانبول (بخش رومی استانبول)

 • 3 سال پیش
 • 1
مناطق بخش اروپایی استانبول

مناطق بخش اروپایی استانبول | استانبول به دو بخش آسیایی و اروپایی تقسیم شده، که این دو بخش دارای تفاوت‌های نسبت بهم می‌باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت بخش آسیایی و اروپایی استانبول این مطلب مطالعه شود. قسمت اروپایی استانبول را نیز گاهی بخش رومی استانبول می‌نامند. در ادامه به توضیح در مورد محله‌های این بخش بطور کامل پرداخت شده است.

 

 •  منطقۀ شیشلی (Şişli)

مناطق بخش اروپایی استانبول | شیشلی، در بخش انتهایی پل بسفور و در بخش اروپایی شهر استانبول واقع شده است. این منطقه به دریا راه ندارد و در انتهای جایی که آسیا و اروپا به هم متصل می‌شوند، قرار دارد. این منطقه، یکی از مناطق اصلی در استانبول می‌باشد و مساحت آن ۳۰کیلومتر مربع بوده وعلاوه بر اینکه یک منطقۀ مسکونی و گردشگری است، به عنوان مرکز تجاری نیز محسوب می‌شود.

منطقه شیشلی، جز مناطق عیان نشین و جدید است که در شمال میدان تکسیم قرار دارد. این منطقه، دارای مراکز خرید بسیار مجلل می‌باشد و در میان مهاجران خارجی و افراد مهم استانبول بسیار محبوبیت دارد. پس از انقلاب ترکیه، شیشلی به محله‌ای گران قیمت و باکلاس تبدیل شد. این منطقه دارای سیستم حمل و نقل بسیار پیشرفته‌ای است که رفت و آمد را برای ساکنین آن بسیار راحت کرده، این سیستم شامل؛ اتوبوس، حمل و نقل داخلی و خط مترو می‌باشد. شیشلی مجموعه‌ای از جاذبه‌های مذهبی و باستانی دارد و مساجد، کلیساها و کنیسه‌های یهودیان در آنجا واقع شده و هرسال گردشگران زیادی تمایل به بازدید از آنجا دارند.

 

 • منطقۀ زکریاکوی (Zekeriyakoy)

مناطق بخش اروپایی استانبول | قطعا زکریاکوی یکی از زیباترین و خوش آب و هوا ترین مناطق در استانبول محسوب می‌شود و به دلیل فضای طبیعی و سرسبزی که دارد در بین سرمایه‌گذاران و خریداران ملک بسیار محبوب است. این منطقه در کنار تنگۀ بسفور و در فاصلۀ ۸ کیلومتری دریای سیاه واقع شده، همچنین در کنار جنگل‌های گستردۀ بلگراد قرار گرفته است. منطقه زکریاکوی دارای ویلاهای لوکس و زیر ساخت‌های مدرن می‌باشد که این امر، زکریاکوی را به محل پر جمعیتی تبدیل کرده است. موقعیت جغرافیایی خاص این منطقه، تأثیر زیادی در بازار املاک این منطقه دارد.

 

 • منطقۀ ببک(Bebek)

مناطق بخش اروپایی استانبول | در این بخش از شهر استانبول، بیشتر افراد ثروتمند سکونت دارند و یکی از بهترین مناطق استانبول برای زندگی می‌باشد. این منطقه از امنیت بسیار بالایی برخوردار است و ساختمان‌های واقع شده در آنجا، بسیار شیک و با چشم اندازی زیبا رو به تنگۀ بسفور می‌باشد. علاوه بر ساختمان‌های مسکونی، رستوران‌ها  و کافه‌های این منطقه نیز بسیار مدرن و باکیفیت و یکی از مهمترین دلایل شلوغی این منطقه هستند. ببک از نظر آب و هوایی بسیار محبوبیت دارد و افراد زیادی این منطقه را محل ایده‌آل جهت سکونت می‌دانند. پارکی به نام پارک ببک در این منطقه وجود دارد که از فضای بسیار سرسبز، با درختان و گیاهان تزئینی زیبا برخوردار است. این پارک ۹ هزار متر مربع وسعت دارد و مکان مناسبی جهت تفریح برای ساکنان این منطقه می‌باشد.

 

 • منطقۀ بشیکتاش (Beşiktaş)

مناطق بخش اروپایی استانبول | این منطقه در بخش اروپایی شهر استانبول واقع شده و نه تنها در بین توریست‌ها بلکه در بین مردم بومی استانبول بسیار محبوبیت دارد. جمعیت مردم این منطقه ۱۸۸هزار نفر، و مساحت آن ۱۱ کیلومترمربع می‌باشد که ایالت کوچکی در استانبول محسوب می‌شود. بشیکتاش در همسایگی مناطق؛ شیشلی، بی‌اغلو و ساری یر قرار دارد.

 

 • منطقۀ تکسیم (Taksim)

مناطق بخش اروپایی استانبول | تکسیم، یکی از معروفترین مناطق در بخش اروپایی استانبول است و نزد گردشگران بسیار محبوب می‌باشد. فروشگاه ها و اجناس برند بین‌المللی که در این خیابان واقع شده یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت آن است. میدان تکسیم امروزه، قلب ترکیۀ مدرن محسوب می‌شود و قدم زدن در آن، هم برای آشنا شدن با فرهنگ مردم استانبول مناسب است و هم می‌توانید از تماشا کردن ویترین مغازه‌های مدرن لذت ببرید.

در انتهای این میدان، خیابان استقلال واقع شده که افراد زیادی جهت تفریح به این خیابان می‌آیند. طول این خیابان ۱٫۴کیلومتر است. برج گالاتا که در نزدیکی خیابان استقلال واقع شده یکی از برج‌های تاریخی بی‌نظیر در استانبول می‌باشد.

 

 • منطقۀ آوجیلار (Avcılar)

مناطق بخش اروپایی استانبول | این منطقه به دلیل فعالیت در بخش‌های ساخت و ساز، صنعت و ۲۵۰ مورد تجهیزات صنعتی فرصت‌های شغلی زیادی برای شهروندانش به وجود آورده است و بیشتر ساکنان در این منطقه به فعالیت های صنعتی و ساخت و سازی می‌پردازند. پروژه‌های زیادی در این منطقه در حال ساخت است با این حال این منطقه، زیبایی و طراوت خود را حفظ کرده و از آب و هوای بسیار خوبی برخوردار است . در منطقۀ آوجیلار رستوران‌ها و مراکز تفریحی بسیاری وجود دارد، سواحل این منطقه و مناظر طبیعی موجود ساختار شادی را در میان مردم ساکن در آنجا، شکل داده است. این منطقه به واسطۀ حمایت‌های دولتی و اتوبان‌های مهمی که در آن واقع است و همچنین صنایع ای که در آنجا قراردارد، پیشرفت فراوانی کرده و دارای ۱۱۷خیابان بزرگ، ۱۰ محله و ۱۶۸۵ خیابان فرعی می‌باشد.

 

 • منطقۀ باغجیلار (Bağcılar)

مناطق بخش اروپایی استانبول | منطقۀ باغجیلار، در ضلع اروپایی شهر استانبول واقع شده است و مساحت آن به ۲۲ کیلومتر مربع می‌رسد. طبق آمار سال ۲۰۱۹ جمعیت این منطقه ۱۲۵۷۴۵ نفر می‌باشد. این منطقه به غیر از مشاغل توسعه یافته‌ای همچون صنایع نساجی، موادغذایی و فلزات، دارای سیستم حمل و نقل وسیعی است و چندین خط اتوبوس و مینی‌بوس نیز در آن وجود دارد. تعداد زیادی از مراکز و ادارات مهم در این منطقه قرار دارد که شامل؛ واحدهای بانکی، دفاتر تولیدی بسیاری از کانال‌های تلوزیونی و روزنامه‌های معتبر استانبول، می‌باشد.

جمعیت فعال درمنطقۀ باغجیلار عموماً افرادی از سنین ۷ الی۲۲ سال هستند و این منطقه یکی از مناطقی است که در آموزش ابتدایی ثبت نام زیادی دارد. مناطقی که در همسایگی باغجیلار هستند شامل؛ ایوب از قسمت شرق، منطقۀ باکرکوی از قسمت جنوبی، آرناووت کوی از قسمت شمالی و از سمت غرب منطقۀ کوچوک چکمجه، می‌باشند. این منطقه بین دو اتوبان اصلی استانبول TEMو E-5 قرار گرفته است.

 

 • منطقۀ باغچه شهیر (Bahçeşehir)

مناطق بخش اروپایی استانبول | باغچه شهیر، منطقه‌ای با امکانات رفاهی بسیار، ساختمان‌های لوکس و برج‌های بلند و مدرن می‌باشد. در این منطقه، خیابان‌های عریض و پارک‌های تفریحی و آبی واقع شده و مکان بسیار مناسبی برای سکونت می‌باشد. امکانات فراوان این منطقه و همچنین نزدیکی آن به بزرگترین فرودگاه جهان در استانبول، باعث شده سرمایه گذاران زیادی از ایران و دیگر کشورها به این منطقه توجه بسیاری داشته باشند. این منطقه علاوه بر بافت مدرن و لوکسی که دارد، دارای آب و هوایی بسیار عالی می‌باشد. باغچه شهیر به دلیل سرسبز بودن و فضای دلنشین و طبیعتی که دارد مورد توجه خریداران ملک قرار گرفته است. ‌طبق تحقیقات انجام شده، این منطقه ۱۰۴۳۴ هکتار زمین سرسبز می‌باشد.

 

 • منطقۀ کوچوک چکمجه(Küçükçekmece)

مناطق بخش اروپایی استانبول | این منطقه جزء مناطق بخش اروپایی استانبول می‌باشد که در مرکز شهر استانبول است و بافت آن مخلوطی از ساختمان‌های قدیمی وساختمان‌های نوساز و مدرن می‌باشد. اطراف این منطقه مملو از فروشگاه‌ها و مراکز خرید و دانشگاه‌ها و چندین بیمارستان است. منطقۀ کوچوک چکمجه، یکی از شلوغ‌ترین مناطق استانبول است و افراد زیادی تمایل به سکونت در این منطقه را دارند باتوجه به این، جمعیت در آنجا به سرعت در حال افزایش است. این منطقه درنزدیکی فرودگاه و اتوبان آتاتورک واقع شده است و مساحت آن نیز ۳۸ کیلومتر می‌باشد. کوچک چکمجه در مقابل منطقۀ آوجیلار و در قسمت شرقی دریاچۀ کوچوک چکمجه واقع شده است و خلیجی که در این منطقه قرار دارد به وسیلۀ یک کانال به دریای مرمر متصل می‌شود. این منطقه به خاطر شرایط خوبی که دارد یکی از مناسب‌ترین مناطق برای سرمایه گذاری می‌باشد.

 

 • منطقۀ بویوک چکمجه(Büyükçekmece)

مناطق بخش اروپایی استانبول | این منطقه، در موازای دریای مرمر و در بخش اروپایی شهر قرار دارد. هر ساله در ماه جولای فستیوال بزرگی در آنجا برگذار می‌شود که سومین فستیوال بزرگ در جهان می‌باشد و تعداد بازدید کنندگان از این فستیوال به حداقل ۵۳ هزار نفر می‌رسد. این منطقه به ۳۹بخش تقسیم شده و یکی از مدرن‌ترین و مهم‌ترین مناطق استانبول می‌باشد.

 

 • منطقۀ اسنلر(Esenler)

مناطق بخش اروپایی استانبول | این منطقه واقع در بخش اروپایی استانبول می‌باشد. مساحت اسنلر ۵/۲۲۷کیلومتر، و جمعیت این منطقه حدوداً ۴۵۸۶۹۴ نفر است و این آمار طبق سرشماری سال ۲۰۱۲ می‌باشد. این منطقه برخلاف مناطق اطرافش بیشتر مسکونی می‌باشد تا صنعتی، منطقۀ اسنلر از جنوب با سلطان قاضی، از شمال با منطقۀ گونگورن، از غرب با مناطق باشاک‌ شهیر و باغجیلار و از شرق با قاضی عثمان پاشا و بایرام‌ پاشا و زیتین بورنو همسایه است.

 

 • منطقۀ اسن‌یورت (Esenyurt)

مناطق بخش اروپایی استانبول | منطقۀ اسن یورت در بخش اروپایی استانبول واقع شده، همسایگان این منطقه از قسمت شرقی منطقۀ آوجیلار و دریاچۀ کوچوک چکمجه، در قسمت غربی بویوک چکمجه، از قسمت جنوبی آزاد راه E-5 و در قسمت شمالی این منطقه باشاک شهیر و آرناووت و اتوبان TEM قرار دارد. منطقۀ اسن یورت به دانشگاه اسن یورت بسیار نزدیک است و به همین دلیل جوانان زیادی در این منطقه ساکن هستند. این منطقه از سال ۱۹۸۹ دارای شهرداری است و وسعت آن ۲۷۷۰ هکتار می‌باشد. درطی چند سال گذشته، ساخت و ساز در این منطقه بسیار رونق یافته و به دلیل پروژه های انجام شدۀ موفق در این منطقه، سرمایه‌گذاران معروف ترکیه در این نواحی در حال رقابت هستند.

 

 • منطقۀ بیلیک دوزو (Beylikdüzü)

مناطق بخش اروپایی استانبول | منطقه بیلیک دوزو در بخش اروپایی استانبول واقع شده و فاصلۀ آن تا مرکز شهر ۴۰ کیلومتر می‌باشد. این منطقه تمامی استاندارد‌های اروپا را رعایت کرده و بسیار تمیز و ساختمان‌های با کیفیتی دارد که در وضعیت بسیار خوبی هستند. همچنین امکانات پزشکی، اجتماعی و آموزشی در این منطقه بسیار پیشرفته است. منطقۀ بیلیک دوزو به دلیل فضاهای سبز و خیابان های وسیع به یکی از زیباترین مناطق استانبول تبدیل شده است.

 

 • منطقۀ هالکالی (Halkali)

مناطق بخش اروپایی استانبول | این منطقه دارای مراکز فرهنگی بسیاری مانند؛ سینما و تئاتر کودک می‌باشد. هالکالی فاصلۀ نزدیکی به فرودگاه جدید استانبول دارد و پروژۀ کانال استانبول و دستاوردهایی که در سطح منطقه وجود دارد، باعث شده این منطقه توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خودش جلب کند.

 

 • منطقۀ ماسلاک (Maslak)

مناطق بخش اروپایی استانبول | منطقه ماسلاک واقع در بخش اروپایی شهر استانبول می‌باشد و علاوه بر داشتن برج‌های بلند، در بلندترین ناحیۀ استانبول قرار گرفته است. این منطقه به دلیل ارتفاعی که از سطح شهر دارد از ویو عالی برخوردار است. منطقۀ ماسلاک مملو از مناطق مسکونی، ادارات، بانک‌ها، مراکز بیزینسی، دانشگاه‌ها و بیمارستان هاست. برج‌ها و ساختمان‌های مسکونی دراین منطقه دارای معماری مدرن و طراحی متفاوت هستند.

 

 • منطقۀ ساری‌یر (Sarıyer)

مناطق بخش اروپایی استانبول | این منطقه در بخش اروپایی استانبول و در شمالی ترین ناحیۀ این شهر واقع شده است. منطقۀ ساری‎یر، منطقۀ بزرگی است و ۱۶۱کیلومترمربع می‌باشد. طبق گزارش سال ۲۰۱۸ جمعیت این منطقه حدوداً ۳۰۵۲۴۳ نفر بوده است. این منطقه علاوه بر اینکه بسیار لوکس و مدرن است، منطقه‌ای امن در برابر زلزله نیز می‌باشد. ساری‌یر به دلیل موقعیت جغرافی خاص خود منطقه ی مورد علاقۀ سلبریتی‌ها و طبقات بالاست.

 

 • منطقۀ فاتیح(Fatih)

مناطق بخش اروپایی استانبول | فاتیح یکی از مناطق بخش اروپایی شهراستانبول است و مساحت آن۱۳٫۰۸ کیلومتر مربع می‌باشد. این منطقه از مناطق تاریخی و قدیمی استانبول است و دسترسی راحتی به دیگر مناطق شهر دارد. وجود هتل‌های لوکس و متعدد، این منطقه را به یکی از محبوب‌ترین مناطق نزد گردشگران تبدیل کرده است. در اطراف منطقۀ فاتیح مناطق؛ زیتین بورنو، دریای مرمره، ایوب، گلدن هورن و تنگۀ بسفور قرار دارند.

 • منطقۀ زیتین بورنو (Zeytinburnu)

مناطق بخش اروپایی استانبول | منطقه زیتین بورنو، یکی از قدیمی‌ترین مناطق بخش اروپایی شهر استانبول می‌باشد. این منطقه، در ساحل دریای مرمر قرار گرفته و از نظر تاریخی ارزش بسیاری دارد و از نظر بصری، بسیار زیباست که همین مسأله توجه بسیاری سرمایه‌گذاران را به خودش جلب کرده است. منظره منطقۀ زیتین بورنو، رو به خلیج است که این امر تأثیر بسیاری در افزایش قیمت املاک درآنجا گذاشته است. این منطقه دارای فضای اجتماعی و سبک زندگی لوکس می‌باشد و دارای رستوران‌های مدرن، مراکز خرید بزرگ، مدارس، دانشگاه‌ها و امکانات اجتماعی می‌باشد. جمعیت زیتین بورنو حدوداً ۲۹۰,۰۰۰ نفر می‌باشد و به ۱۳ محل تقسیم شده است.

 

 • منطقۀ باشاک شهیر (Başakşehir)

مناطق بخش اروپایی استانبول | این منطقه در بخش اروپایی شهر استانبول واقع شده است. جمعیت این منطقه طبق گذارش ‍‍سال ۲۰۱۲ حدوداً ۹۰۰,۱۳۵ نفر می‌باشد. این منطقه از شبکۀ حمل و نقل وسیع و پیشرفته‌ای برخوردار است که شامل؛ خطوط اتوبوس خصوصی و عمومی، خط مترو باشاک شهیر که در حال حاظر کامل شده و در دسترس شهروندان قرار گرفته است و خطوط تراموایی که در این منطقه در حال ساخت است، می‌باشند. منطقۀ باشاک شهیر در بین دیگر مناطق استانبول آمار بیشترین ساخت و ساز اماکن مسکونی را به خود اختصاص داده است و پروژه‌های مسکونی عظیمی در این منطقه در حال انجام است.

این منطقه از نظر بافت وساختار،  بسیار مدرن و گسترده می‌باشد و به دلیل وجود ساختمان‌های مدرن و با امکانات رفاهی وسیع همانند؛ امکانات اجتماعی و فرهنگی، آموزشی و بهداشتی و خدمات ویژه‌ای که برای شهروندان قابل ارائه است به یکی از بهترین مناطق برای سکونت و سرمایه‌گذاری تبدیل شده و افراد خارجی و داخلی زیادی، تمایل به زندگی در این منطقه دارند.

بیشتر بخوانید: مناطق بخش آسیایی استانبول

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه