موزه و بناهای تاریخی استانبول

  • 2 سال پیش
  • 1
موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزۀ آتاتورک واقع در شیشلی؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | این موزه ابتدا اقامتگاه آتاتورک، اولین رئیس جمهور ترکیه بوده، اما پس از مدتی به موزه و محل به نمایش گذاشتن وسایل آتاتورک تبدیل شده است. موزۀ آتاتورک، دارای ساختمانی صورتی رنگ که شامل؛ نقاشی‌ها، لباس‌های نظامی و غیر نظامی و وسایل زندگی آتاتورک است و نشانگر فرهنگ و تمدن ترکیه در آن برهۀ زمانی نیز می‌باشد، همچنین این موزه یادداشت‌ها و تصاویری از زندگی بنیان گذار جمهوری ترکیه را به نمایش می‌گذارد که برای گردشگران جالب است.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزۀ نظامی واقع در شیشلی؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | موزۀ نظامی واقع در استانبول، یکی از شناخته شده‌ترین موزه های جهان از نظر ماهیت تاریخی محسوب می‌شود و حدود ۹ هزار قطعه نظامی بازمانده از زمان امپراطوری عثمانی، تا زمان جنگ جهانی اول را شامل شده و اطلاعات ۱۰۰۰ ساله‌ی نظامی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. در این موزه، مجموعه‌های مختلفی از لباس‌های رزمی، تفنگ‌ها، تپانچه‌ها، زره‌ها، سپرها و دیگر ابزار نظامی تولید شده از قرن ۱۵ میلادی به بعد، به نمایش گذاشته شده است.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزه و بناهای تاریخی استانبول | در این موزه تغییرات فناوری سلاح در گذر زمان بسیار جالب توجه است و فراز و فرود نظامی ترکیه، در برهه‌های مختلف تاریخی را بازگو می‌کند. هزینه‌ی بازدید از این موزه ۶ لیر در نظر گرفته شده و دانشجویان بین‎‌المللی در صورت داشتن کارت دانشجویی می‌توانند به صورت رایگان از موزۀ نظامی دیدن نمایند.این ساختمان ابتدا کلیسا بوده اما با گذشت زمان به مسجد تبدیل شده و از قرن ۲۰ میلادی به عنوان موزه، در معرض دید گردشگران قرار می‌گیرد. امروزه این مکان به عنوان بزرگترین موزه‌ی دنیا شناخته شده است و به نام مگال کلیسای، به معنی کلیسای بزرگ نیز خوانده می‌شود. بنای این ساختمان بیشتر از آجر استفاده شده و با سنگ مرمر پوشانده شده است. مساحت آن حدود ۶ هزار مترمربع می‌باشد.

کاخ توپکاپی واقع در فاتیح؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | این کاخ به مدت ۴ قرن، اصلی‌ترین اقامتگاه سلاطین عثمانی به شمار می‌رفت و ۲۵ سلطان عثمانی در آنجا زندگی می‌کردند، همچنین در قرن‌های ۱۵ تا ۱۹ میلادی مرکز سیاسی امپراطوری عثمانی بوده و در سال ۱۹۲۴میلادی، به موزه تبدیل شده است. این کاخ، شامل ساختمان‌های کوچک و بزرگ بسیاری است که در ۴ حیاط اصلی این کاخ واقع شده‌اند که مهم‌ترین آن‌‌ها شامل؛ کلیساهای تاریخی ایا ایرنه، حرمسرا و موزۀ سلطنتی است و وسعت این کاخ حدود ۷۰۰ هزار مترمربع می‌باشد. با روی کار آمدن جمهوری ترکیه، این کاخ به عنوان موزه به نمایش همگان گذاشته شد.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

برج دختر واقع در اسکودار؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | این برج، ساختمان کوچکی واقع در تنگۀ بسفور است و گردشگران برای بازدید از آنجا با استفاده از قایق به سمت آنجا می‌روند. برج دختر پیشینۀ تاریخی بسیار وسیع و حدود ۱۰۰۰سال قدمت دارد و در دوره‌های مختلف از این برج استفاده‌های متفاوتی ‌شده است. در زمان امپراطوری روم، به عنوان گمرک کنترل بازرگانی وبرج فانوس دریایی استفاده می‌شده و امروزه، به عنوان موزه در اختیار گردشگران قرار گرفته است. جنس دیوارهای این برج ۲۳ متری، بتن می‌باشد که در بالای آن گنبد سنگی وجود دارد و در میان گردشگران بسیار محبوب است. رستوران های بسیار زیبایی برای صرف غذا وجود دارد که برای رفتن، حتماً باید از قبل رزرو نمایید.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزۀ باستان شناسی واقع در فاتیح؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | این موزه شامل؛ ساختمان اصلی موزه، موزۀ شرق باستانی ، موزۀ هنرهای اسلامی و ترکی می‌باشد. درموزۀ باستان شناسی، بیش از یک میلیون قطعه‌ی با ارزش تاریخی وجود دارد که نشانگر تمدن‌های مختلف در دوره‌های مختلف جهان است و مجموعه ای کامل از آثار تاریخی و هنری در دورۀ باستانی و اسلامی را شامل می‌شود.

موزه و بناهای تاریخی استانبول | موزۀ باستان شناسی، معماری بسیار زیبا و جالب توجهی دارد. تابوت زنان عزادار و تابوت اسکندر در این موزه واقع شده است و همچنین در طبقۀ دوم این موزه، آثار آناتولی و بین‌النهرین مصر و عربی قرار دارد که در سال ۱۸۱۱ توسط عثمان حمدی بی، بنا شد و در سال ۱۹۰۸ بازسازی شد. درموزۀ باستان‌شناسی بیش از ۷۵۰۰۰ نوشته به خط میخی نگهداری می‌شود. این جاذبۀ گردشگری در نزدیکی کاخ توپکاپی واقع شده و در میان گردشگران و اهالی استانبول از محبوبیت بسیاری برخوردار است.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزه کارخانۀ راحمی کوچ واقع در هاسکوی؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | این موزه، در دورۀ عثمانی‌ها ساخته شده و در گذشته آن‌ را با عنوان لنگرخانه می‌شناختند. این مکان، محل جمع آوری دست ساخته‌های فلزی بسیار قدیمی و ادوات حمل و نقل بوده که شامل؛ کشتی بخار، زیر دریایی، هواپیما، موتورسیلکت، دوچرخه‌، قایق و … می‎باشد. موزۀ راحمی کوچ، فضایی به مساحت ۲۷۰۰۰ مترمربع دارد و زیر دریایی که در آن قرار گرفته، متعلق به دوران جنگ جهانی دوم است.

موزه و بناهای تاریخی استانبول | در قسمت فضای باز این موزه، هواپیماهای جنگی قدیمی، لوکوموتیوها، خودروها و انواع وسایل کشاورزی قرار دارد که در معرض نمایش گذاشته شده است. در فضای داخلی این موزه، ابزار حمل و نقل بسیار قدیمی و کارکرد موتورهای بخار قدیمی، بازگو می‌شود.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزۀ فرش واقع در فاتیح؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | موزۀ فرش استانبول، شامل ۴۰ هزار اثر هنری فرش و گلیم ترکی و اسلامی است که به قرون۱۳ الی ۲۰ میلادی تعلق دارند و بر اساس قرن و تاریخچه، دسته بندی شده‌اند. این فرش‌ها متعلق به هنرمندان شهرهای برگاما، قونیه و عشاق است و مورد بازدید عموم مردم قرار گرفته است. این مکان، رو به روی اقامتگاه ابراهیم پاشا قرار دارد و از جمله معروف‎‌‌ترین جاذبه‌های گردشگری در شهر استانبول است و توریست‌های بسیاری از این موزه دیدن می‌کنند. موزۀ فرش استانبول شامل فرش‌های نفیس، با طرح‌های منحصر به فرد و ساختارهای متفاوت می‌باشد که از دوره‌های مختلفی همچون سلجوقیان و عثمانیان به جا مانده است.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزۀ موزائیک واقع در فاتیح؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | موزۀ موزائیک استانبول یکی از پربازدیدترین موزه‌های کشور ترکیه است و انواع مختلف موزائیک‌های قدیمی و هنری را به نمایش می‌گذارد  که ابتدا اقامتگاه اولین امپراتوری‌های رومی بوده است. این موزه شامل موزائیک‌های بازمانده از سال ۲۰۰ میلادی و دوران بیزانس و امپراتوری روم شرقی می‌شود، که از نظر هنری بسیار برجسته هستند.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزه و بناهای تاریخی استانبول | طرح موزائیک‌های موجود در این موزه، بیشتر چهرۀ انسان و حیوانات مختلف است اما در میان آن‌ها تصاویری از گل‎‌ها و صحنه‌های مربوط به شکار نیز دیده می‌شود که هر کدام با ساختارهای متنوع تزئین شده که برای گردشگران بسیار جالب است.

موزۀ ملی نقاشی واقع در بشیکتاش؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | موزۀ ملی نقاشی، شامل ۲۰۰ قطعه از مجموعه نقاشی‌های کاخ می‌باشد که  در سال ۲۰۱۴ افتتاح شد. آثار هنری موجود در این موزه ، توسط هنرمندان برجستۀ ترکیه و دیگر کشورها خلق شده و متعلق به قرن نوزدهم است.  این مکان به بخش‌های مختلفی تقسیم شده که مهم‌ترین آن‌ها بخش عثمانی می‌باشد و در آن دوران حاکمیت عثمانیان نشان داده شده است.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

کاخ دُلما باغچه واقع در بشیکتاش؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | مساحت این کاخ، حدود ۴۵ هزار متر مربع است و در اواسط قرن نوزدهم در نزدیکی بسفور ساخته شده است. کاخ دلما باغچه، به دستور سلطان عبدالمجید عثمانی ساخته شد که آخرین اقامتگاه عثمانیان محسوب می‌شود و شش سلطان عثمانی در آن اقامت داشته اند. این کاخ بعد از سلاطین عثمانی، اقامتگاه پادشاه‌های دیگر نیز بوده، اما در سال ۱۹۵۲ میلادی به عنوان موزه، به یکی از جاذبه‌های گردشگری تبدیل شده است. متراژ این کاخ حدود ۱۱ هزار متر بنای داخلی  و ۲۵۰۰۰۰ مترمربع فضای خارجی است و شامل آشپزخانه‌های سلطنتی، اصطبل‌ها، مرغداری، تولیدی شیشه، برج ساعت، کارگاه فرش و… می‌باشد.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

کاخ ییلدیز واقع در بشیکتاش؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | این کاخ در قرن نوزدهم میلادی، توسط یکی از سلاطین عثمانی به نام عبدالمجید ساخته شده و دو ساختمان بسیار مجلل و با شکوه در آنجا قرار گرفته  که در میان مجموعه ای از گل‌های بسیار زیبا واقع شده است. کاخ ییلدیز چهارمین کاخ ساخته شده توسط عثمانی‌ها است که محل نگهداری اشیاء قیمتی متعلق به سلطان عبدالمجید دوم  می‌باشد و در سال ۱۹۹۴ به عنوان موزه برای عموم مردم به نمایش گذاشته شده است.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

قصر زیر زمینی یا آب انبار باسیلیکا سیسترن واقع درشیشلی؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | این منطقه در قرن ششم توسط امپراتور بیزانس ساخته شده و از آن به عنوان مخزن آب استفاده می‌‌شده که به آب انبار سلطنتی نیز معروف، و بزرگترین مخزن آب موجود در استانبول بوده است. فضای داخلی این آب انبار طراحی بسیار مجللی دارد که شبیه به یک معبد مقدس است و گردشگران با استفاده از قایق‌های موجود می‌توانند از آنجا بازدید کنند.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

قلعۀ روملی حصار واقع در ساحل ساری‌یر؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | این بنا در سال ۱۴۵۳ میلادی توسط  سلطان محمد فاتح ساخته شد و برجسته‌ترین منطقه در تنگۀ بسفور محسوب می‌شود که در باریک‌ترین نقطۀ تنگۀ بسفور ساخته شده است. در طول تاریخ استفاده‌های متفاوتی از این بنا ‌شده، از پادگان نظامی گرفته تا زندان و تئاتر فضای باز، اما از سال ۱۹۶۰ به عنوان مکان تاریخی به نمایش عموم مردم گذاشته شد و کنسرت‌ها و جشنواره‌هایی در فضای باز این قلعه برگذار می‌شود.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزه و بناهای تاریخی استانبول | ارتفاع دیوار این قلعه حدوداً ۸۲ متر است و دارای ۳ برج اصلی و ۱۳ برج نگهبانی می‌باشد و همچنین  دارای موقعیت جغرافیایی بسیار عالی است که هدف ساخت آن کنترل  تنگۀ بسفور بوده تا شهر استانبول از هر گونه هجوم دشمن از سمت دریای سیاه، در امان باشد.

موزۀ کارتون و کاریکاتور واقع درفاتیح؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | موزۀ کاریکاتور، با همکاری شهرداری استانبول و تعدادی از کاریکاتوریست‌ها در سال ۱۹۷۵ شروع به کار کرده است. همانطور که از نامش پیداست، در این مکان، مجموعه ای از اسناد تاریخی اجتماعی و فرهنگی در زمینه‌های کاریکاتور و کارتون گردآوری شده و روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند. در این موزه نمایشگاه‌های بسیاری برگذار می‌شود و هر کس که تمایل داشته باشد می‌تواند از کارگاه‌های آموزشی این موزه نیز بازدید کند.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزۀ مدرن استانبول واقع دربی‌اغلو؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | موزۀ مدرن استانبول در سال ۲۰۰۴ در سطح بین‌المللی ایجاد شد و به جمع آوری آثار هنرمندان معاصر در داخل و خارج از ترکیه پرداخته است و همچنین بخش‌های فرهنگی بسیاری را در برگرفته که شامل؛ گالری عکاسی و نقاشی، رستوران، فروشگاه، کتابخانه و … می‌باشد.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزه و بناهای تاریخی استانبول | کتابخانۀ موزۀ مدرن استانبول، حدود ۱۱ هزار جلد کتاب با موضوع هنر معاصر، کتاب‌های ترکی و غیر ترکی را دارا می‌باشد که هر ساله دانش آموزان زیادی برای بازدید از سراسر کشور، به این موزه می‌آیند و می‌شود گفت بزرگترین کتابداری کشور ترکیه، در این موزه قرار دارد.

کلیسای چورا واقع در فاتیح؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | کلیسای چورا که امروزه به عنوان موزۀ چورا شناخته می‌شود، به کلیسای نجات دهنده نیز معروف است و یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر استانبول محسوب می‌شود. این کلیسا، یکی از بهترین آثار باقی مانده از دوران بیزانس است و در ابتدای قرن ۱۲ میلادی ساخته شده، که هنر و معماری بیزانسی به خوبی در آن به نمایش گذاشته شده است. کاشی‌ها و سرامیک‌های استفاده شده در این بنا، بسیار با شکوه و زیباست و قدمت این بنا، به ۱۵۰۰ سال پیش برمی‌گردد.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزۀ هنرهای اسلامی کاخ ابراهیم پاشا واقع در فاتیح؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | این ساختمان در قرن ۱۶ میلادی بنا شده که ابتدا، محل اقامت ابراهیم پاشا بوده و گنجینه‌های با ارزشی از مجموعه هنرهای مذهبی و تاریخی را در خود جای داده است. کاخ ابراهیم پاشا، آثار بی نظیری در زمینه‌های فرش و قالی، کتیبه‌ها و خوش‌نویسی را دارا می‌باشد و هر کدام با توجه به قدمت و دورۀ تاریخی‌ای که دارند در غرفه‌های جداگانه قرار گرفته‌اند.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزه و بناهای تاریخی استانبول | این بخش‌ها شامل؛ بخش مُهر و سکه، قالی‌ها گلیم‌ها، آثار چوبی، کتیبه‌های سنگی، سفال و سرامیک، گلدان‌های زیبا، ابزار و ادوات جنگی، خوشنویسی و خطاطی هستند. پس از اینکه ابراهیم پاشا، صدراعظم سلطان سلیمان که از معروفترین سلاطین عثمانی است اعدام شد، اقامتگاه او به عنوان سربازخانه، دفتر ثبت وارداتی و زندان دولتی استفاده می‌شد سپس به عنوان موزه برای عموم مردم به نمایش گذاشته شده است.

برج گالاتا واقع دربی‌اغلو؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | این برج، بازمانده از دوران امپراتوری بیزانس است توسط ایتالیایی‌ها در سال ۱۳۴۸میلادی با سبک رومی ساخته شد و ۶۳ متر ارتفاع ۹ طبقۀ مجزا می‌باشد و پس از گذشت قرن ها هنوز هم پابرجا است. بر خلاف دیگر برج‌های موجود در شهر استانبول، این برج هیچگونه تزئینات اضافی ندارد. بخش بالایی برج گالاتا مخروطی شکل است که روبه روی منطقۀ شاخ طلایی قرار دارد برای دیدبانی بسیار مناسب است.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزه و بناهای تاریخی استانبول | این برج، پس از جمهوری شدن ترکیه بازسازی شد و در سال ۱۹۶۷ به عنوان مکان تاریخی ثبت شد و در نمایش عموم مردم قرار گرفت. از بالای این برج، منظرۀ پانوراما از ارتفاع ۵۲ متری به خوبی قابل مشاهده است که بسیار زیبا و لذت بخش است و می‌شود گفت که این مکان بهترین جا برای گرفتن عکس‌های خاص از شهر استانبول است زیرا از آن بالا زیبایی‌های استانبول بسیار دیدنی‌تر هستند. فاصلۀ میدان تکسیم تا برج گالاتا حدوداً ۲ کیلومتر است و گردشگران می‌توانند پس از گردش در این خیابان از این مکان تاریخی دیدن کنند.

موزۀ پست واقع در فاتیح؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | این موزه ابتدا به عنوان ادارۀ پست، ساختمان وزارت پست و تلگراف در سال  ۲۰۰۰ میلادی، با سبک معماری عثمانی ساخته شد. در این مکان تجهیزات مربوط به پست و خدمات پستی و ابزار مربوط به اینها نگهداری می‌شود. نامه‌های بازمانده از روزگاران گذشته و پوشش  پیک‌های نظامی از قرن بیستم تا دوران جمهوری ترکیه با استفاده از تصاویر و مجسمه در این موزه مورد نمایش قرار می‌گیرند، همچنین نمونه‌هایی از اولین تلگراف‌ها تا ماشین‌های تحریر جدید در این موزه نگهداری می‌شود.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزۀ سنت ایرنه واقع در فاتیح؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | یکی از متمدن‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر استانبول، موزۀ سنت ایرنه می‌باشد که درابتدا کلیسا بوده و در قرن چهارم میلادی توسط کنستانتی‌ها ساخته شد. این موزه در اولین حیاط کاخ توپکاپی واقع شده و معماری بیزانسی دارد و در ساخت آن از آجرهای خشتی سرخ رنگ استفاده شده است و همچنین دارای سه قسمت اصلی است که شامل؛ درب ورودی، حیاط و فضای اصلی می‌باشد. موزۀ سنت ایرنه، ۱۷۰۰ سال قدمت دارد و فضای داخلی و اصلی آن، بسیار ساده طراحی شده که نشانگر قدمت بالا و تاریخی بودن این بنا است.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

کاخ بیلربی واقع در بشیکتاش؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | کاخ بیلربی، در قرن نوزده میلادی بنا شده و محل استقرار مهمانان خارجی بوده اما بعدها به محل استراحت پادشاهان عثمانی تغییر کاربری داده و امروزه به عنوان موزه، به یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر استانبول تبدیل شده است. فضای داخلی این کاخ به زیبایی تزئین شده و دارای دکوراسیون خاص و همچنین دارای ویژگی‌های معماری منحصر به فردی است که گردشگران را به بازدید از این کاخ ترغیب می‌کند.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزه و بناهای تاریخی استانبول | در کاخ بیلربی، خانه‌های ییلاقی وجود دارد و دارای یک کاخ اصلی نیز می‌باشد که از سنگ مرمر سفید پوشیده شده و دکوراسیون تلفیقی از ترکی شرقی و تا حدودی غربی دیده می‌شود. این کاخ دارای سه درب ورودی و شش اتاق اصلی پذیرایی  و بیست و شش اتاق است که در هر دو طبقۀ اصلی بخش زنانه و مردانه به صورت مجزا از یکدیگر جدا شده‌اند. مساحت این کاخ ۱۵۰۰ متر مربع است و در مجاورت تنگۀ بسفور قرار دارد.

کاخ کوچوکسو واقع در بیکوز؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | کاخ کوچوکسو، یکی از کاخ‌های مجلل و لوکس استانبول است و بازمانده از زمان امپراتوری عثمانی می‌باشد که به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی تنگۀ بسفور، دید زیادی رو به دریا دارد. این بنا توسط عبدالمجید اول پادشاه عثمانی، در سال ۱۸۵۷ ساخته شده و بعد از سقوط امپراطوری عثمانی، دولت کشور ترکیه در سال ۱۹۹۶ پس از کمی بازسازی، دیدار از این کاخ را به عنوان موزه برای عموم آزاد کرده است. کاخ کوچوکسو استراحتگاه، محل تفریح و شکار پادشاهان عثمانی بوده و از شکوه خاصی برخوردار است اما نسبت به دیگر کاخ ها همچون توپکاپی، ابعاد کوچکتری دارد.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

کاخ ایهلامور واقع دربشیکتاش؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | کاخ ایهلامور، در سال ۱۸۴۹ توسط سلطان عبدالحمید عثمانی ساخته شد و در سال ۱۹۸۷ به عنوان موزه افتتاح شد. مساحت این کاخ حدود ۲۴۷۲۴ متر مربع است و دارای منظره‌ای بسیار زیبا رو به جنگل و دریا می‌باشد که پادشاهان در این مکان به تفرج و استراحت می‌پرداختند و میهمانان خودرا به آنجا دعوت می‌کردند. سبک معماری این بنای تاریخی، تقریباً مانند سبک معماری غربی‌هاست و در میان گردشگرانی که به ترکیه سفر می‌کنند بسیار محبوب است، زیرا علاوه بر فضای بسیار مجلل و باشکوهی که دارد از موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی نیز برخوردار است.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزۀ پرا واقع دربی‌اوغلو؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | این موزۀ هنری و زیبا در سال۱۸۹۳ میلادی بنا و در سال ۲۰۰۵ باز سازی شد که  مجموعه‌ای از عکس‌های استانبول قدیم، نقاشی‌ها سرامیک‌ها، موزائیک‌ها و… است و گاهاً در غالب یک نمایشگاه هنری، آثار هنرمندان مشهور جهان را به نمایش می‌گذارد. موزۀ پرا، آثار هنرمندان ترک، اروپایی و همچنین شرقی را که هر کدام قدمت بسیار زیادی دارند و برای دوران ما قبل تاریخ هستند جمع‌آوری کرده است. این مکان، کارگاه‌های آموزشی هنری  و علمی نیز برگذار می‌کند که هنرمندان و علاقمندان می‌توانند از آنجا بازیدید کنند.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزۀ ساکیب سابانجی واقع در ساری‌یر؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | این بنای تاریخی، در سال ۱۹۲۵ توسط یکی از شاهزادگان از خاندان هیدیف، جهت تفریح و اقامت تابستانی ساخته شد که طراحی آن توسط یک معمار ایتالیایی مشهور صورت گرفت. این کاخ در سال ۱۹۵۱ توسط حقی عمر سابانجی خریداری شد و پس از مرگ وی، سال‌های زیادی بلا استفاده ماند اما آثار هنری بازمانده از این خانواده و نقاشی‌ها و خوش‌نویسی‌های ساکیب سابانجی و اشیاء و عتیقه‎های به جا مانده در خانه هنوز پا برجا هستند که در سال ۱۹۹۸ به عنوان موزه، مورد تماشای عموم مردم قرار گرفت و در سال ۲۰۰۵ به سطح استاندارد‌های بین‌المللی رسید.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزۀ یخ واقع در خیابان بایرام پاشا؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | موزۀ یخی استانبول اولین موزۀ یخی در اروپا می‌باشد و در سال ۲۰۱۰ میلادی در استانبول افتتاح شد. مساحت این موزه ۱۴۰۰ متر مربع است و دمای داخلی آن ۵ درجه زیر صفر می‌باشد که قبل از ورود، به افراد کت مخصوص داده می‌شود. این مکان، توسط طراحان سوئدی طراحی شده و ۳۴ مجسمۀ یخی درآنجا وجود دارد که هر کدام از ساختارهای جذاب و تماشایی برخوردار هستند. در بخش ورودی این موزه، مجسمه‌های یخی وایکینگ‌ها وجود دارد و کشتی  وایکینگ‌ها نیز در این موزه ساخته شده و قابل مشاهده است. در بخش دیگر این موزه، منطقۀ اسکاندیناوی و قطب شمال به تصویر کشیده شده و همچنین در بخش سوم، در لیوان‌های یخی نوشیدنی رایگان سرو می‎کنند.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزۀ سدبرک حانیم واقع در بویوک دره؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | این موزه در سال ۱۹۸۰ میلادی ساخته شده و همچون دیگر موزه‌های شهر استانبول، نشان دهندۀ تاریخ فرهنگ و تمدن مردمان ترکیه است و اشیاء قیمتی موجود درآن بیش از ۸ هزار سال قدمت تاریخی دارند. فضای این موزه با استفاده از گچ سفید و سنگ مرمر ساخته شده که همچون معماری یونان باستان می‌باشد. در این موزه کلکسیونی از هنرهای آناتولیایی نگهداری می‌شود و به قسمت‌های مختلفی تقسیم شده که این قسمت‌ها شامل؛ عصر برنز، عصر آهن، سکه، جواهرات، و… می‌باشند.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزۀ نیروی دریایی استانبول واقع در بشیکتاش؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | این مکان، در سال ۱۸۹۷ توسط حسن پاشا که وزیر نیروی دریایی ترکیه بود بنا شد و یکی از محبوب‌ترین و مشهور‌ترین موزه‌های کشور ترکیه محسوب می‌شود که گردشگران زیادی را به خود جذب کرده و مجموعه آثار شگفت‌انگیزی در دوره‌های مختلف در این موزه نگهداری می‌شود و سالانه میلیون‌ها گردشگر از آنجا دیدن می‌کنند. موزۀ نیروی دریایی استانبول بیش از یک قرن قدمت دارد. معماری داخلی و بیرونی آنجا بسیار باشکوه ساخته شده و همچنین، بزرگترین مجموعه، از آثار تاریخی در ترکیه محسوب می‌شود که موضوع آن دریا و دریانوردی می‌باشد.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزه و بناهای تاریخی استانبول | نمای ابتدایی این موزه میله‌ی لنگر و زنجیرهای بسیاری است. آثار موجود در این مکان، متعلق به دریانوری در زمان عثمانیان می‌باشد و مجموعۀ جالبی از اختراعات دریانوردی جمع‌آوری کرده است. آثار با ارزش موجود در این موزه شامل؛ کشتی‌ها و قایق‌های تزئین شده با طلا، وسایل و مصنوعات تاریخی و متعلق به دورۀ عثمانی، تجهیزات موجود در کشتی تفریحی آتاتورک، ماکت‌هایی از نیروی دریایی و وسایل مورد نیاز ماهی‌گیری، کشتی‌های نظامی و مانکن‌هایی با یونیوفورم‌های شیک که به عنوان خدمۀ کشتی شناخته می‌شوند و بسیار زیبا هستند.

موزۀ معصومیت واقع در بی اغلو؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | موزۀ معصومیت یا بیگناهی که برگرفته از یک رمان، به قلم اورهان پاموک می‌باشد و اولین موزۀ دنیاست که بر اساس یک رمان ساخته شده. در این موزه اشیاء با ارزش و عتیقه‌هایی مربوط به نیمۀ دوم قرن بیستم نگهداری می‌شود. این بنا، در سال  ۱۸۹۷ توسط اورهان پاموک ساخته شد و دارای ۳ طبقه است. این موزه با فضای زیبا و شگفت‌آور،  که اشیاء و تصاویر موجود در آن، کاملاً در رمان موزه ی معصومیت بازنمایی شده است.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزۀ اسباب بازی واقع در کادیکوی؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | موزۀ اسباب بازی، در سال ۲۰۰۵ توسط یک شاعر و نویسندۀ ترک به نام سونای آکین، بنا شد و طراحی آن نسبتاً مدرن است اما قدمت برخی از وسایل موجود در این موزه به ۲۰۰ سال هم می‌رسند. در این موزه حدود ۴۰۰۰ اسباب بازی به جا مانده از اقوام ترک و دیگر مردم دنیا وجود دارد که برای عموم مردم به نمایش گذاشته شده و نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان نیز بسیار جذاب است. از عروسک‌های قدیمی جمع‌آوری شده در این موزه می‌توان به عروسک‌های میکی موس قدیمی و چارلی چاپلین اشاره کرد.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزۀ آدام میکیوویچ واقع در بوستان؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | موزۀ آدام میکیوویچ، اقامتگاه آدام میکیوویچ شاعر و مترجم لهستانی بوده که از او به عنوان سومین شاعر برتر در لهستان یاد می‌شود. در این موزه لوازم شخصی و عکس‌های این نویسنده به نمایش گذاشته شده است و مقبره‌ای نمادین برای آدام میکیوویچ در زیر همین ساختمان بنا شده و رنگ و شکل تاریخ در این موزه بسیار قابل مشاهده است به صورتی که فرهنگ و تمدن مردمان آن زمان به خوبی قابل لمس است.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزۀ خوش نویسی  واقع در فاتیح؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | موزۀ خوش نویسی، در سال ۱۵۰۸ توسط سلطان بایزید دوم به عنوان مدرسه ساخته شد اما بعدها به کتابخانه تغییر کاربری دارد اما در سال ۱۹۴۵ تحت عنوان موزه فعالیت می‌کند و ۳۱۲۱ قطعه از آثار هنر خوش‌نویسی در این مکان، نگهداری می‌شود. این موزه از ۹ اتاق تشکیل شده که شامل لوازم مختلف خوشنویسی، قرآن‌های خطی، نمونه‌هایی از صحافی کتاب‌های قدیمی و مهر و موم‌های سلطنتی و … می‌شود.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

موزۀ مولوی خانه گالاتا؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | این بنا، در سال ۱۴۹۱ توسط عثمانیان ساخته شد که در آن زمان محل سماع دراویش بوده است. بنای این موزه از سنگ‌های سفید ساخته شده و ساختمان آن شامل دو طبقه می‌باشد که در طبقۀ اول اشیاء مربوط به درویشان مانند؛ ابزار موسیقی، کتاب‌های خطی و لباس‌های مخصوص آنها نگهداری می‌شود و در قسمت بعد سالن رقص سماع دیده می‌شود که فضایی سبز رنگ با سقف چوبی است و با تابلوهای نقاشی آثاری از هنرمندان معروف تزئین شده و رقص سماع در این موزه اجرا می‌شود و افرادی که مایل به تماشای آن هستند می‌توانند از این موزه بازدید کنند.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

قلعۀ یدیکوله واقع در منطقۀ سلطان احمد؛

موزه و بناهای تاریخی استانبول | از این قلعه می‌توان به عنوان ترسناک‌‌ترین مکان تاریخی استانبول یاد کرد که در ابتدا به عنوان سیاه چال برای زندانی کردن دیپلمات‌های خارجی استفاده می‌شد و در قرن پنج توسط امپراتور تئودوسیوس ساخته شد و پس از فروپاشی  امپراتوری بیزانس، عثمانی‌ها از این مکان به عنوان قلعۀ دفاعی در بخش جنوبی قسطنطنیه استفاده می‌کردند و بعدها به زندان و محل اعدام تبدیل شد اما در سال ۱۴۵۳ سلطان فاتح سه برج به این قلعه اضافه کرد که به عنوام خزانه داری استفاده می‌شد و امروزه می‌توانید برای دیدن منظره‌ای زیبا از دریای مرمره به بالای این برج بروید.

موزه و بناهای تاریخی استانبول

مشاوره با کارشناسان ما: ۰۰۹۰۵۳۴۳۱۴۴۰۴۲
ایمیل: info@atahomegroup.com

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه