مساجد معروف استانبول

  • 2 سال پیش
  • 1
مساجد معروف استانبول

 مسجد جامع بایزید واقع در فاتیح؛

مساجد معروف استانبول | بنای این مسجد در دوران عثمانی و در سال ۱۵۰۶به دستور سلطان بایزید ساخته شد و در ساخت آن از مسجد ایاصوفیه بسیار الهام گرفته شده است. این مسجد دارای ستون‌های بزرگ از جنس سنگ و طاق‌های تو در تویی است که بیشترین شباهت را به مسجد ایاصوفیه دارد. سنگبری‌ها و مصالح به کار برده شده در این بنا بسیار زیبا و خیره کننده هستند که جلوه‌ی زیادی به این مسجد بخشیده‌اند.

Visit İstanbul - Visit Turkey: Conqueror's Mosque (Fatih Camii)

مسجد کالندر حانه واقع در فاتیح؛

مساجد معروف استانبول | مسجد کالندر حانه، در قرن ششم به عنوان کلیسا ساخته شده اما پس از مدتی به مسجد تبدیل شده و امروزه، پس از بازسازی‌های بسیار محل عبادت برای مسلمانان محسوب می‌شود. این بنا دارای گنبدی بزرگ است و دیوارهای آن از آجر و سنگ ساخته شده، دیوارهای فضای داخلی این بنا توسط سنگ‌های مرمر حکاکی شده، تزئین شده است.

مسجد جامع سلیمانیه واقع در فاتیح؛

مساجد معروف استانبول | این مسجد، توسط سلطان سلیمان اول، در سال ۱۵۵۷ ساخته شد. طراحی این بنا ترکیبی از سبک معماری بیزانسی و اسلامی است  و هر یک از مصالح به کار رفته در این بنا نماد موضوع خاصی هستند و علاوه بر مسجد، ساختمان‌های جانبی دیگر مانند؛ حوزۀ علمیه، حمام، بیمارستان، کتابخانه و … نیز دارد و در پشت این ساختمان آرامگاه سلطان سلیمان اول و دیگر اشخاص برجسته و سلاطین عثمانی قرار دارد و علاوه بر جاذبۀ توریستی محلی برای عبادت نیز می‌باشد و شامل چهار مدرسۀ قرآن است.

مسجد رستم پاشا واقع در منطقۀ سلطان احمد؛

مساجد معروف استانبول | این بنا، در قرن شانزدهم میلادی ساخته شده که یادبود رستم پاشا، وزیر اعظم امپراتوری عثمانی است. فضای داخلی مسجد رستم پاشا، با کاشی‌های سرامیکی و کاشی‌هایی از جنس کبالت و زمرد تزئین شده که معماری عثمانی در آن موج می‌زند و محراب در سمت تو رفتۀ دیوار این مسجد قرار گرفته و به سمت مکۀ مکرمه می‌باشد. فضای داخلی این مسجد بسیار عرفانی و معنوی است به صورتی که طراحی داخلی این بنا، هر بیننده ای را به تماشا جذب می‌کند.

مسجد اورتاکوی واقع در بشیکتاش؛

مساجد معروف استانبول | مسجد اورتاکوی، در سال ۱۸۵۶ توسط سلطان عبدالمجید یکم پادشاه عثمانی ساخته شد، به همین دلیل این مسجد را با نام مسجد بزرگ سلطان عبدالمجید نیز میشناسند. این مسجد قسمت غربی تنگۀ بسفور قرار گرفته، به همین دلیل از موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی برخوردار است. معماری این بنا به سبک نئوباروک است و به دو بخش تقسیم می‌شود. روی بخش اصلی این بنا، گنبدی زیبا قرار دارد و پنجره‌های آن به گونه‌ای طراحی شده که نور متغیر تنگۀ بسفور را در مسجد منعکس می‌کند. مناره‌های این مسجد نیز با سنگ مرمر و سنگ آذرین تزئین شده است.

مسجد فاتح واقع در فاتیح؛

مساجد معروف استانبول | مسجد فاتح استانبول متعلق به قرن پانزدهم میلادی است. این مسجد، دارای سبک معماری شاهانه است و مساحت آن ۳۴۰۰ می‌باشد. اما نکتۀ مهم در مورد این بنا این است که تنها دروازۀ خروجی و آرامگاه سلطان محمد دوم و همسرش متعلق به قرن پانزدهم است و دیگر بخش‌ها در قرن هجدهم مجدداً باز سازی شده است.

مسجد جدید واقع در امینونو؛

مساجد معروف استانبول | مسجد جدید استانبول، در سال ۱۵۹۷ به دستور صفیه سلطان بنا شد که ابتدا به عنوان مسجد والده سلطان از آن نام برده می‌شده است. این مسجد در سال ۱۶۶۵ بازسازی شد و نام کنونی آن که مسجد جدید نامیده می‌شود، مخفف “مسجد جدید والده سلطان” می‌باشد. این مسجد دارای دو مناره و ۶۶ گنبد است  و ارتفاع گنبد اصلی آن به ۳۶ متر می‌رسد.

مسجد نور عثمانی واقع در فاتیح؛

مساجد معروف استانبول | مسجد نور عثمانی، درسال ۱۷۵۵ به دستور محمود عثمانی ساخته شد. معماری این مسجد به سبک عثمانی است و شباهت زیادی به مسجد ایاصوفیه دارد. این مسجد دارای گنبد و گلدسته و ۴ طاق بزرگ به قطر ۲۵ متر و ارتفاع ۴۳ متر است. پنجره‌های زیادی در فضای داخلی این مسجد دیده می‌شود، به همین دلیل نور زیادی به داخل مسجد نفوذ کرده و با نام نور عثمان معروف است.

مسجد ایوب سلطان؛

مساجد معروف استانبول | این مسجد به دستور سلطان محمد فاتح ساخته شده و علت نام‌گذاری آنجا، این است که آرامگاه ابوایوب انصاری یکی از یاران حضرت محمد(ص) در این مکان قرار گرفته است. فضای داخلی این مسجد با سنگ‌ها و کاشی‌های رنگی و لوسترهای مجلل و فرش فیروزه‌ای تزئین شده است. قدمت این مسجد بیش از ۵۰۰ سال است و با توجه به قدمت بسیارش، اهمیت تاریخی زیادی نیز در میان مردم استانبول و گردشگران دارد.

مسجد سلطان احمد واقع در سلطان احمد؛

مساجد معروف استانبول | در ساخت فضای داخلی این مسجد از کاشی‌های آبی استفاده شده که طراحی این کاشی‌ها، متعلق به قرن شانزدهم است و به همین دلیل این مسجد با نام مسجد آبی نیز معروف است که در قرن ۱۷ میلادی توسط سلطان احمد، جهت عبادت مسلمانان ساخته شده و در نزدیکی مسجد ایاصوفیه قرار دارد. این مسجد دارای ۶ منار است که مهم‌‌ترین ویژگی آنجا محسوب می‌شود و گنبدهای آبشاری موجود در این مسجد که بسیار باشکوه است از گنبد مرکزی به پایین می‌ریزد.

مسجد ایاصوفیه واقع در محلۀ سلطان احمد؛

مساجد معروف استانبول | ایاصوفیه یکی از جذاب‌ترین منطقه‌های گردشگری استانبول، و یکی از مهم‌ترین بناهای کشور ترکیه است و مسجد، کلیسا و موزه‌ای با گنبد وسیع و چهار مناره که به خوبی قابل تشخیص است. این ساختمان در میان گردشگران بسیار محبوب است وحدوداً ۱۵۰۰ سال قدمت دارد. معماری آن برای دوران بیزانس و امپراطوری عثمانی می‌باشد و به عنوان یکی از نماد های عرفانی و پیوند مسیحیت و اسلام محسوب می‌شود.

مسجد ایاصوفیه

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه