خرید سالانۀ مسکن در ترکیه توسط اتباع خارجی

  • 3 سال پیش
  • 1
خرید سالانۀ مسکن در ترکیه

خرید سالانۀ مسکن در ترکیه | کشور ترکیه، محبوبیت زیادی در بین اتباع خارجی دارد و به همین دلیل، تمایل مهاجران برای خرید مسکن در این کشور بسیار زیاد است. طبق گذارشات آناتولی ترکیه، آمار خرید مسکن در این کشور توسط اتباع خارجی، همچنان روند صعودی داشته و در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به بالاترین میزان خود در طی یک دهه‌ی اخیر رسیده است.

 

آمار کلی فروش مسکن در ترکیه

خرید سالانۀ مسکن در ترکیه | آمار بیشترین مسکن فروخته شده به اتباع خارجی در شهر استانبول می‌باشد، آنتالیا و آنکارا نیز در رده‌های دوم و سوم قرار دارند. فروش واحد مسکونی به اتباع خارجی در ماه‎های ژانویه و فوریۀ سال جاری نسبت به سال گذشته و همین مدت زمان، ۱۹ الی ۲۱ درصد افزایش یافته است، در این مدت حدوداً ۷۰۰۰ ملک به اتباع خارجی فروخته شده که ۳۸۶۲ واحد مسکونی در استانبول، ۲۷۸ واحد مسکونی در بورسا، ۲۵۹ واحد مسکونی در یالووا، ۸۰۵ واحد مسکونی در آنتالیا و ۵۰۰ واحد مسکونی در آنکارا به اتباع خارجی فروخته شده است.

آمار کلی فروش مسکن در ترکیه

آمار خرید مسکن در ترکیه توسط اتباع خارجی

خرید سالانۀ مسکن در ترکیه | سال گذشته اتباع خارجی ۶۱۰۱۵ خانه و ۶۳۰۷ زمین در کشور ترکیه خریداری کردند. آمار بیشترین ملک خریداری شده در یک دهۀ اخیر توسط اتباع خارجی، در سال ۲۰۱۹ بوده که به ۶۷۳۳۲ واحد مسکونی رسید.

این کشور هر ساله بیشتر از قبل مورد توجه اتباع خارجی و خریداران ملک قرار می‌گیرد و طبق گذارشات ماه گذشته، آمار بیشترین املاک خریداری شده درسال ۲۰۱۸ مختص به اتباع عراقی بوده و در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ ایرانیان بیشترین آمار خرید ملک در ترکیه را داشته‌اند، و سپس اتباع عراقی، روسی، آلمانی، انگلیسی و افعانی بیشترین ملک را در این کشور خریداری کرده‌اند.

در فوریۀ سال جاری ۶۴۸۹ واحد مسکونی در کشور ترکیه به اتباع خارجی، فروخته شده است. با توجه به این گذارشات، استانبول همچنان اصلی ترین مقصد برای خرید ملک در ترکیه، توسط اتباع خارجی می‌باشد و این آمار همچنان در حال افزایش است. نوسانات خرید ملک توسط اتباع خارجی در کشور ترکیه قابل مشاهده است، در سال ۲۰۱۰ میلادی ۱۰۸۰۶ واحد مسکونی، و در سال ۲۰۱۹ نیز ۶۷۳۳۲ واحد مسکونی به اتباع خارجی فروخته شده است.

آمار خرید مسکن توسط افراد خارجی

بررسی وضعیت ریسک

خرید سالانۀ مسکن در ترکیه | بررسی وضعیت ریسک “سلب مالکیت” (Expropriation risk) که از شاخص‌های مهم انتخاب یک کشور برای سرمایه گذاری است، نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۹ عدد مربوط به این شاخص برای ترکیه ۵ بوده است. شاخص مصادره اموال توسط دولت در بازه عددی بین ۱ تا ۷ معرفی می‌گردد که عدد یک نشان ‌دهنده کمترین ریسک و عدد هفت بیانگر بیشینه ریسک سرمایه‌گذاری در آن کشور است.

با توجه به شاخص فوق بنظر می‌رسد بدلیل اعطای تسهیلات بیشتر توسط ترکیه در قوانین جدید (کاهش میزان سپرده‌های بانکی تبعه خارجی از سه میلیون دلار در قوانین قبلی به ۵۰۰ هزار دلار در قوانین جدید، کاهش ارزش مسکن مورد خریداری توسط تبعه خارجی از یک میلیون دلار به ۲۵۰ هزار دلار، کاهش تعداد کارکنان ترک برای کارفرمایان خارجی از ۱۰۰ به ۵۰ نفر)  این کشور به مقصد بهتری برای سرمایه گذاران خارحی باشد.

خرید سالانۀ مسکن در ترکیه | همچنین، طبق قوانین جدید این کشور اتباع خارجی می‌توانند با خرید ملک به ارزش ۲۵۰,۰۰۰ دلار تابعیت و پاسپورت ترکیه را دریافت کنند و این مسأله تأثیر زیادی در بازار املاک این کشور گذاشته است. در حال حاضر قیمت ملک در ترکیه به صورت میانگین حدود ۱۵۵,۰۰۰ دلار است. کشور ترکیه علاوه براینکه از نظر اقلیمی از شرایط بسیار خوبی برخوردار است، خرید ملک نیز در این کشور بسیار مقرون به صرفه می‌باشد و قیمت ملک در کشور ترکیه نسبت به اروپا ارزانتر است. علاوه بر ملک، هزینه‌های زندگی در این کشور نسبت به دیگر کشورها سرمایۀ کمتری نیاز دارد.

سلب مالکیت

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه